تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

آیا سیستم عامل ملی موفق خواهد بود؟

  خبرگزاری مهر از “تصویب سند سیستم عامل ملی” خبر می دهد. این خبرگزاری به نقل از حمید رضا ربیعی، رئیس مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف نوشته است، مراحل نهایی تصویب این سند در هیئت دولت در حال طی شدن است تا استفاده از سیستم عامل ملی یک قانون راهبردی شود.

  ربیعی هم چنان گفته است: “بومی سازی سیستم عامل لینوکس فارسی سال هاست که انجام شده، اما نهادینه کردن و جایگزین کردن آن با سیستم عامل هایی چون ویندوز، نیازمند تصویب سند ملی از سوی دولت است.”

  خبرگزاری مهر هم چنین به نقل از مشاور طرح سیستم عامل ملی می نویسد نسخه های مختلف لینوکس فارسی از نظر فنی آماده توزیع است و در برخی شرکت های بزرگ نیز جایگزین سیستم عامل ویندوز شده است، اما با تصویب این سند وظایف تمامی دستگاه ها و نهادها در کشور برای استفاده از آن به صورت اجرایی مشخص می شود.

  خبرهای پیشرفت در پروژه ی سیستم عامل ملی پیش از این بارها مطرح شده بود. حتی در سال ۱۳۸۸ اعلام شد که طرح لینوکس فارسی، به عنوان طرحی ناتمام، به شرکت فناوری اطلاعات واگذار شده و این شرکت در حال برطرف کردن ایرادها و تکمیل پروژه است.

  در بهمن ماه سال ۱۳۷۹ “طرح ملی لینوکس” یا به عبارت دیگر “طرح ملی فارسی سازی سیستم عامل لینوکس”، از سوی مرکز فناوری اطلاعات پیشرفته دانشگاه شریف ارائه شد و دو سال بعد، یعنی بهمن ۸۱، مراحل عملیاتی آن آغاز شد.

  دکتر محمدخوانساری، مدیر اجرایی طرح مذکور، در یکی از گفت وگوهای خود، طرح یادشده را بسترسازی برای طراحی “سیستم عامل ملی” در ایران دانسته بود و نه خود سیستم عامل ملی. طرح یادشده بیشتر بر روی بحث فنی سیستم عامل ملی متمرکز شده و بسترسازی برای تولید یک سیستم عامل ملی بر مبنای سیستم عامل لینوکس است.


  این مطلب تا کنون 85 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ سه شنبه 17 اسفند 1389 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز شنبه 29 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :160146
 • بازدید امروز :71339
 • بازدید داخلی :4083
 • کاربران حاضر :106
 • رباتهای جستجوگر:318
 • همه حاضرین :424

تگ های برتر